BAŞ AĞRISI NASIL BİR BELİRTİ OLABİLİR?

Bugün, gezegende baş ağrısından hiç acı çekmeyen birini bulmak zordur. İlk olarak, rahatsızlık verir ve ikincisi, herhangi bir ağrı vücudun iyi olmadığını bir işarettir. Baş ağrısı çeşitlerine yakından bakalım, ayrıca hangi hastalıkların oluşumunu tetikleyebileceğini görelim.

Baş ağrısı ve tipleri

Gerginlik baş ağrısı

Bu çesit başağrısı Dünya'da yaygın olarak ortaya çıksada sanıldığı kadar yaygın değildir. Kronik gerilim ağrısı yalnızca vakaların %3'ünde ilerlemektedir. Aşırı stres, boyun ve / veya baş kaslarının aşırı yorulması ve yaralanması bu ağrının bir nedeni olabilir.

Gerilim ağrısını ayırt etmek kolaydır: Başınızın üst kısmına baskı yapan bir şey duygusu yaratır. Bazen hastalar alnında ve\ veya kaş göz yuvalarının kaşlarında ki gerginlikten şikâyet ederler. Bu durum hiçbir şekilde ortadan kaldırılamaz.

Bu tür bir ağrı 30 dakikadan bir haftaya kadar sürer ve akşamlara doğru şiddeti artar. Ağrı hızlı bir şekilde kaybolursa, hastalar genellikle doktora gitmezler ve evde baş ağrısı tedavisi yapmaya çalışmazlar. Ancak bu büyük bir hatadır.

Huysuz kör baş ağrısı

Başın bir yanında dört saat veya daha fazla süren şiddetli sık görülen ağrılara migren adı verilir. Genellikle migren fotofobi (Gözlerin ışığa karşı aşırı hassaslığı, ışıktan korkma hastalığı), ataklarına ve baş dönmesine neden olur, bazen mide bulantısı ortaya çıkar. Bu tür saldırılara başlamadan önce, belirgin görsel anomaliler renkli şeritler halinde görülür veya vücuda hafifçe karıncalanma hissedilir.

Zaten migren heyecan verici nedenleri ve "Migren açik havada tedavisi" adlı makaledeki ataklarini önlemenin yolları hakkında da bilgi verdik.

Baş zonklaması-Kume baş ağrısı

Bu gibi ağrılar oldukça alışılmadık bir durumdur; Genellikle erkek hastalarda görülürler. Bas zonklaması, göz kırmızısı, burun akması ve gözyaşı dökme ile birlikte çok güçlü ataklarla karakterizedir. Günün aynı saatinde, eşit aralıklarla, örneğin bir hafta, bir ay, iki ay gibi görünür. Ağrı nedeniyle insanlar periyodik olarak bu tür ataklar sırasında çalışma yeteneklerini kaybedebilir.

Baş ağrısını birincil ve semptomatik tipte baş ağrısına bölmek yaygındır.

Birincil baş ağrısı:

 • Migren;
 • Baş ağrısı yorgunluk reaksiyonu olarak;
 • Custer baş ağrısı;
 • İç yapı bozukluğu ile ilişkili olmayan diğer baş ağrıları.

Semptomatik ağrı şudur:

 • Kafa travması ağrısı;
 • Vasküler hastalıktan kaynaklı ağrı;
 • Nonvasküler intrakranyal patolojilerle ilişkili ağrı;
 • Bazı maddelerin alımını alma veya durdurma ile ilişkili ağrı;
 • Enfeksiyon ile ilişkili ağrı;
 • Metabolik bozukluklar ağrı;
 • Kafatası, gözler, boyun, diş, ağız sinüsleri ve / veya yüzün ve kafatasının diğer bölümlerinin hastalıklarında ağrı.

Gerilim baş ağrısı, baş ağrısı çeken herkesin yaklaşık %45'inde ortaya çıkar. Bu insanlar baş ağrısını evde bağımsız olarak tedavi ederler ve doktorları görmezler. Bununla birlikte, kör bir baş ağrısı çeken insanlar bile doktora görünmüyor: istatistikler nüfusun yaklaşık %14'ünü gösteriyor ve ikisinde sadece bir tanesi nitelikli tıbbi bakım için başvuruyor.

Baş ağrısı çekiyorsanız ne kadar güçlü ve keskin olduğu, etkili ve uzun süreli olduğu önemli değil, zamanınızı kaybetmeyin! Baş ağrısı tedavisini halk ilaçlarıyla tedavi etmeye çalışmayın. Bunu aklinizdan cikarmayin: Doktorlarin zamaninda teshis koymasini engelleyebilir, teshis suresini uzatabilirsniz!

Baş ağrısına neden olabilecek hastalıkların genişliği- hipertansiyondan depresyona, inme ve beyin tümörlerine kadar geniş! Kendi kendinize ilaç vermeyin, uzmanların muayenesinden geçin.

Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon sebebiyle oluşan bas ağrısı, en çok karsımıza çıkan güçlü ağrı olup, başın arkasında lokalize ve yukarıdan baskı varmış gibi hissettirir. Bu tür ağrılar, seyrek olarak ortaya çıkarlar, yaşamı ve sağlığı tehdit eden, çok korkunç koşulların habercisi olabilirler.

Böyle bir ağrı olması halinde, bir kişi görme, konuşma yeteneğini kaybeder ve bacaklarda güç kaybı yaşanırsa, vücudun bir tarafında zayıflama olursa- baş ağrısı hastanin nerede oldugunu anlamasini engelliyorsa veya nerde olduğunu unutmuşsa / ne yaptığını bilmiyorsa - acilen bir ambulans çağırın!

Stres, depresyon, defatigation (sinirsel yorgunluk, kas yorgunluğu)

Tüm bu devletler, yoğunluk ve süreyi değişen derecelerde görülen baş ağrılarında artışa neden olabilir. Bunun bir trombotonin eksikliğinden kaynaklandığına dair kanıtlar vardır. Bir kişi güçlü bir duygusal veya fiziksel stres ortamında bir baş ağrısı şikâyet ederse, bir tedavi planı geliştirmek için bir uzmana başvurmalısınız. Böyle bir durumda- nörolog ve psikoterapistin tedavisi- muhtemelen kompleks terapiye ihtiyaç duyulacaktır.

Vertebral kolon patolojileri

Böyle bir durumda her şey son derece basittir: Beyni besleyen büyük damarlar omurganın içinden geçer. Omurganın herhangi bir nedenden dolayı kavisli olması durumunda (zayıf duruş, doğuştan gelen patolojiler vs.) beyin yeterince beslenme sağlamaz. Bu baş ağrısına neden olur.

Böyle bir durumda, bazı ağrı kesiciler içmek veya baş ağrısını halk ilaçlarıyla tedavi etmek anlamsızdır: Hastanın omurgasındaki sebep ortadan kalkıncaya kadar baş ağrısı devam eder.

İntrakranial kanamalar

Başın darbeden sonra kafa içi damarlar ciddi hasar görebilir, ancak bu durum herhangi bir belirti ile ortaya çıkmayabilir. Kan damarlarının yırtılmasından bir kac saat sonra kanama gorulebilir ancak nadiren gorunmez, bu çok ama çok tehlikeli durumdur. Ayrıca, bazen bir damar çok ince duvarı nedeniyle yırtılmış olabilir, örneğin, anevrizma durumunda.

Bir insanın kafa içi kanaması olduğunu nasıl anlayabilirim? Başın herhangi bir bölgesindeki keskin, ani ve sürekli artan baş ağrısından şikâyet ediyorsa ve bir kişinin Bilinç kaybı, bulantı, kusma, konfüzyon, letarji ve tek taraflı felç kanamalarda karşılaşılması muhtemel belirtilerdir. Acele bir ambulans çağırın! Semptomlar ancak zamanla kötüleşir ve hasta bilinç kaybedebilir. Fizik muayene sırasında gözlenen semptomlar kanama tipinin belirlenmesi ve acil müdahale tipinin planlanması için hekime yardımcı olur. Ayrıca bilgisayarlı tomografi ve MR tetkikleri de tanı için kullanılır.

Temporal arterit - Dev hücreli arterit

Patoloji en sık 50 yaş üstü insanları etkiler. Eğer tedavi edilmezse, hastalık tam bir görme kaybına yol açar. Hasta çok şiddetli bir baş ağrısı, uykusuzluk, bazen omuz ve boyun ağrısı şikâyet ediyor. Çoğu durumda kilo kaybı ve depresyon eşlik eder.

Bunun birçok nedeni var. Kontrolsüz ve sürekli ilaç alımı sebep olabilir ve ona dikkat etmelidir. Tedavi sadece doktor tarafından tayin edilir.

Beyin tümörü

Baş ağrısı çeken hastaların çoğunun beyin kanserinden korktuğunu söylemeye gerek yok. İstatistikler sakinleşiyor: tümörlerin sadece %4'ü baş ağrısına neden oluyor. Ağrının nedeni basittir: artan intrakraniyal basınç.

Ağrının nedeni yine de tümörler ise, o zaman en sık sabah görünür ve kusma eşlik eder. Bu her zaman olur ve daha güçlü ve daha güçlü olur. Bir kişi keskin kilo kaybederse, konvülsiyonlar ve kişilik değişiklikleri gözlemlenir o zaman bu bir tümör kuskusuyla beyin incelemek için ciddi bir nedendir.

İlaçsız baş ağrısı nasıl tedavi edilir?

İlk olarak lütfen unutmayın: herhangi bir tedavi doktor tarafından tayin edilmeli ve yapılmalıdır. Bunun yanında kendi kendinize alacağınız ilaçların işe yaramayacağı, hatta daha fazla zarar verebileceği muhtemeldir. Evde baş ağrısı tedavisi, destek gibi olmalı ve bir uzman tarafından belirlenen başlıca tedavi yöntemlerine ilave edilmelidir.

Baş ağrısı aşırı solunum veya stres kaynaklıysa, aşağıdaki öneriler size yardımcı olabilir:

 • Basit bir omuz ve boyun masajı- stresi rahatlatır, rahatlamaya yardımcı olur, kan dolaşımını geliştirir;
 • Kolay fiziki eğitim ve eğer doktor izin verirse, yoga- bir dereceye kadar vücut yükü kan akışını artıracak ve beyin beslenmesini stabilize edecek;
 • Oksijen terapisi: sadece doktorun talimatlarına göre yapılır; Hasta bir atakta oksijen alıyor,
 • Temiz havada yürümek- gevşemeye yardımcı olur ve kan oksijen seviyesini arttırmak;
 • Diyet, uyku ve çalışmanın normalleştirilmesi- basit bir günlük rejim gerçekten baş ağrısı ile yardımcı olabilir (genellikle baş ağrısı uykusuzluktan, açlıktan dolayı olabiliyor);
 • Solunum egzersizi- Eskiden beri, doğu terapisinde kullanılır, basit ve verimlidir. Oksijen kan doygunluğu önemli ölçüde esenliği arttırır. Karmaşık bir etki için egzersiz makineleri kullanmak mümkündür. Örneğin, Samozdrav simülatörünü satın alabilirsiniz;
 • Sigarayı bırakma: bu alışkanlık serebral bir vazospazm oluşturarak baş ağrısına neden olur;
 • Düşük alkol tüketimi- alkol dehidrasyona neden olur, beyindeki normal fonksiyon bozukluğuna neden olur ve beyin kan damarlarını genişletir. Bütün bunlar bir arada oldukça şiddetli baş ağrısı ataklarına neden olur.

Baş ağrısı durumunda özel dikkat edilmesi gereken şey nedir?

Ağrı kesicilerini büyük miktarlarda ve ayda 15 günden uzun süre içmenin çok tehlikeli olduğunu unutmayın! Eş formüllü analjeziklerin ayda on gün geçmeyecek şekilde verilmesine izin verilir. Doz aşımı oldukça ciddi sonuçlar doğurur.

Ayrıca, aşağıdaki önerileri çok dikkatli düşünmenizi öneririz:

Her şeyden önce, baş ağrısı olması durumunda, yüksek tansiyonunuzu olcmek oenmlidir ve ardından bazı önlemler almalısınız. Eğer yükselirse, acilen tansiyon düşüren ilaçları alın. Normalleştikten sonra ağrı kaybolmazsa, bir ağrı kesici hapı alın. Genel olarak, bir baş ağrısı evde tedavi çok kötü bir fikir, bir doktora danışmak daha iyidir.

Alkol kullanmayın ve sigara içmeyin! Ağrı biraz kaybolursa, yakında geri gelecek ve iki kat daha güçlü olacak. Çoğu durumda atak hemen artar.

Tansiyonunuzu ölçmeden önce kafaya buz koymayınız: Hipertansiyon durumunda soğuk, durumunuzu ciddi şekilde kötüleştirebilir.

Birincisi yardımcı olmadıysa ikinci bir ağrı kesici hapı almayın. Birincisi, doz aşımı sağlığı ciddi şekilde etkileyebilir; İkincisi, inatçı ve geçmeyen baş ağrısı ciddi sorunlar için uyarı işareti olabilir. Bir doktora danışın!

Lütfen odayı havalandırın, sessizce ve karanlıkta bir süre kalın. Baş ağrısı ataklarını gidermek için genellikle 15-20 dakika dinlenmek yeterlidir.

Başınıza, kulak memesine ve sakaklara bir sure kolayca masaj yapın, yakınlarınızdan böyle bir masaj yapmalarını isteyin.

Yatıştırıcı olarak papatya, nane veya lavanta çayı yapın, için ve bir süre uzanın. Uyuduğunuzda, daha iyi olur.

SIK SIK BAŞ AĞRISINDAN MUZDARİP BİR KİŞİ İÇİN DİYET

Diyetiniz için aşağıdaki yiyecekler çok sınırlı miktarda tüketilmelidir:

Peynir, dumanlanmış ringa balığı, tavuk karaciğeri, şarap ve fındık- bazı raporda da belirtildiği üzere baş ağrısını kışkırtan tiramin içerir;

Çikolata- baş ağrısını da kışkırtan feniletilamin içerir;

Soya sosu da dahil olmak üzere Doğu mutfağının gıda ürünleri- monosodaglutamat içerdiğinden baş ağrısına neden olur;

Sosisler, salam ve diğer sosisler- nitritlerle renklendirilir, özellikle ucuz ürünler çok miktarda içerir;

Şeker yerine kullanılan ürünler — çoğu diyabetik hastalar için, düşük kalorili soda, yoğurt, sakız çiğneme, öksürük damlaları, vb. ürünlerde kullanılır.