ENFARKTUS SONRASI REHABİLİTASYON

Yaşam ve sağlık insanların sahip olduğu en değerli şeylerdir. Bu yüzden kalp krizine karşı yapılan savaşta zafer çok önemlidir. Ama doktorlar bu kavgayı kazandıklarında, birçok hasta merak eder: «ve şimdi ne yapmalıyız?»

Cevap basit - yaşamak ve hayattan zevk almak. Ancak, her zamanki yaşam ritmine güvenle geri dönmek için, siz ve aileniz olmak için çok çaba harcamanız gerekir. Kalp krizinden sonra ne kadar süre yaşar ve yaşamının kalitesi ne olur, sadece hastanın yaşam tarzına ve ikinci kalp krizi için koruyucu önlemlere bağlıdır.

Kalp krizinden sonra rehabilitasyon. Bu ne anlama geliyor?

Kalp krizinden sonra rehabilitasyon hastanın sağlığı ve çalışma kapasitesi iyileşmesi için önlemler kompleksidir. Bu tıbbi ve sosyal yönleri içerir. Vücut iyileşmesinin ilk aşaması hastanede kalış işlemidir. Doktorlar buradavucudun kirizin ustesinden gelecek ilac tedavisi ile fizik tedaviyi paralel olarak uygulayacaklardir. Bu fiziksel aktivite iyilesme için ilk adımlar olacaktır.

FİZİKSEL TERAPİ ÖNERİLERİ

Hastane aşamasındaki tedavi edici egzersizler mutlaka egzersiz fizyolog tarafından yapılmalıdır. Bu hasta grubunun karmaşıklığı çok az olsa da, yük hastanın durumuna bağlı. Şiddet derecesi, ilk hafta boyunca tamamen dinlenme anlamına gelir. Egzersiz fizyologu, 2-3 gün içerisinde orta şiddette hastalara egzersiz yapmaya başlar.

4-5 gün hastanın bir süre yatağa yatması ve bacaklarını asması yasaktır. 7. günden beri yatağın yakınında ilk adımları atabilir. Birkaç hafta içinde doktor, hastanın koğuş boyunca "yürüyebilmesi" sağlanacaktır. 3. haftadan bu yana hastanın koridora çıkmasına izin verilir. Egzersiz fizyologunun yardımı ile hasta birkaç merdiven basamağını aşmaya çalışabilir. Adım ve metre sayısı her geçen gün artar (500 - 1000 m'ye kadar). Hasta, doktor ya da akrabalarının bakımı altındadır, çünkü kalp hızını (kalp hızı - nabız) ve arteryel kan basıncı seviyesine göre durumunu sürekli olarak değerlendirmek gerekir. Kesin olarak, bu sonuç önlemleri yürümeden önce (yarım saat boyunca) ve sonra (yarım saat içinde) kontrol edilmelidir.

Tedavi herhangi bir komplikasyon olmadan gerçekleşirse, hasta bir hastanede tedavi dersinden sonra banliyölerinde bir kardiyolojik sanatoryuma gönderilir. Böyle bir hastaya uzun mesafeli yolculuk yasaktır. Hastaya, kardiyolojik sanatoryumdaki 4 haftalık rehabilitasyon kursunda:

İlaç tedavisi.

Psikoterapistin yardımı.

Diyetetik beslenme.

Bitirilmiş egzersizler.

AYAKTA TEDAVİ

Kalp krizi geçiren hastalar, enfarktüs şiddetine ve hastanın geçirdiği duruma göre 4 kategoriye ayrılır. Doktor, teşhis bulgularına göre onu belirler. 1. ve 2. kategori hastaları için biraz daha zor fiziksel aktivite reçete edilir.

Sanatoryum tedavisi bu hastalara hastane tedavisinden hemen sonra ve daha sonra da - yerel polikliniklerinde iyileşme seyri - için reçete edilir. Haftada üç kez fizik tedavi odalarını ziyaret etmeli ve 4 modda egzersiz yapmalıdırlar (yedekleme modu, yedek ve eğitim modu ve yoğun eğitim modu).

Bireysel fiziksel rehabilitasyon programı hastanın durumunun ciddiyetini, koroner yetmezlik durumu, komplikasyonlar varlığını ve kalp krizi tabiatını tespit dayanmaktadır. Miyokard işlevselliğini arttırmanın yanı sıra, hücre içi metabolik süreçleri uyararak kalp kasının beslenmesini iyileştirmeyi amaçlar.

Program dahilinde doktor ayrıca hasta için ayrı ilaç seçimi gerçekleştirir. Bu hastalar psikoterapist görüşlerine katılırlar. Bir kişinin ikinci bir kalp krizi beklemeyi bırakması ve korkuyu ortadan kaldırması çok önemlidir.

YURTDIŞI REHABİLİTASYON

Egzersiz fizyologlarının tavsiyelerini kullanarak hastalar evde düzenli olarak bir dizi egzersiz yapmalıdır. Bunlar sabah egzersizleri ve yürüme. Ancak kendi kontrollerini (kan basıncını ve nabzını ölçmek için) unutmamalıdırlar. Yürüyüşe çıkmak için bir pedometre satın almak yararlı olacaktır - hastanın eğitiminin sonuçlarını bilmesi ve belki de başarıları hakkında bilgi sahibi olacak şekilde. Yüklerin ve dinlenmenin değişimini unutmamalılar.

Hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmak için hasta olduğunu unutması gerekir, kendisine son hizla iyileştigine inanmalıdır. Akrabaları da bu konuda çalışmalıdır. Evi sessiz ve davetkar olmalı. Bir insan ihtiyaç duymalı, yardım etmeli, normal hayatına döneceğine inanmalı, hatta belki de sevdigi işine döneceğine inanmalıdir.

Enfarktüslü hastaların bazıları 3. ve 4. işlev sınıfına aittir. Onların rehabilitasyon programı ilk iki sınıfın hastaları için olan programdan farklıdır. Bu programın amacı, hastaya bağımsız bir şekilde hizmet edebilecek düzeyde bir aktivite sağlamaktır. Belki de küçük ev veya buro işleri yapabilir veya entelektüel bir alanda çalışabilir (uzaktan çalışma).

Bu hasta grubunun fiziksel olarak rehabilitasyonu evde yapılır (egzersiz terapisi, masaj, bahçede yürür, birkaç basamak için yavaş merdiven tırmanışı). Fakat terapist ve kardiyolog periyodik olarak bu tip bir hastayı ziyaret etmelidir.

SAMOZDRAV SOLUNUM SIMULATÖRÜNÜN REHABİLİTASYON YARDIMI

Hastalar normal yaşam biçimine hızla geri dönmek için Samozdrav solunum simülatörünü kullanabilirler. Bu cihaz üzerindeki düzenli egzersizler kalbe giden kan miktarını artıracaktır. Özellikle evde rehabilitasyona giren hasta grupları için yararlı olabilir.

Hastalar kalp krizinden 3 ay sonra simülatör eğitimine başlayabilirler. Samozdrav simülatörü hem hasta rehabilitasyonu hem de tekrarlanan bir enfarktüsün önlenmesi için faydalıdır. Çünkü hiperkapnik bir karışım kullanarak kan damarlarının spazmı kaldırılabilir ve tüm kardiyovasküler sistemin performansı iyileştirilebilir.

Sürekli eğitimden dolayı teminat sistemleri oluşturulmuştur. Kalp çevresindeki küçük kan damarlarının bir sistemidir. Bu tür kaplar, alternatif bir kan tedarikini ve kalp kasının daha yeterli beslenmesini sağlar.

Samozdrav simülatörü üzerinde çalışmak, kalp krizinden sonra daha hızlı iyileşir; çünkü kan akışı normale döner ve koroner damarların yükü kaybolur. Samozdrav simülatöründeki eğitimler 3-4 ay sonra somut sonuçlar doğuracak ve kalp krizi gibi ciddi bir rahatsızlık için oldukça kısa bir süre olacak.

İSTİHDAM VE YETERLİLİK

Son gruptaki hasta (3. ve 4. işlev sınıfı) bir özür grubunu alır. Fiziksel yük onlar için tamamen dışlanmış. 1. ve 2. sınıf hastalar güçlü gövdeli bulunur, ancak bazı kısıtlamalar vardır (hafif işçilikle uğraşırlar).

Ağır fiziksel emek kullanımı, gece vardiyaları, uzun (gün ve 12 saat) görevleri bulunan yasak mesleklerin bir listesi var. Ayrıca artan bir dikkat gerek duyduğunuz işleriniz var ve psiko-duygusal stres mümkün.

Postinfarkt kardiyoskleroz - böyle bir teşhis ile kalp krizi hastaları lokal polikliniğinde gözlenir. Hastalığın bir yıllık sonu, sanatoryum tedavisi için bir paket bilet alabilirler. Bu zaten zaten farklı bir sanatoryum olmalıdır. Güneş ve yüksek nem hasta kategorisine zararlı olduğundan, iklimin hasta için alışkanlık kazanmasını dilemek gerekir.

Ancak kesinlikle tüm kalp krizi hastalarının zararlı alışkanlıklarla mücadele etmeleri gerekir. Sigara içmek ve alkol almak yasaktır. Aşırı kilo çok zararlıdır. Kalp krizi geçiren kişilerin sıklıkla bir ya da daha fazla başka bir dereceye kadar obeziteye maruz kaldıkları kanıtlanmıştır; Yüksek kolesterol düzeyi ve yüksek tansiyonu vardır.

Kalp krizinden sonra diyet

Her üç nedeni bir kerede etkilemek için diyet yapınızı yeniden düşünmeniz gerekir. Olayları zorlamak ve "hemen" kilo vermek gerekli değildir. En iyi şekilde, ayda 3-5 kilo vermelisiniz. Enfarktüste bulaşan durum için sunulan tüm diyetlerde genel eğilimler vardır.

 • Hayvansal kökenli yağlı gıda ürünlerini asgari düzeye indirin.
 • Yiyeceklerin kalorili içeriğini azaltın.
 • Duygularını tatlılarla (karbonhidratlar) tüketmeyin.
 • Akıcı çeşnileri, baharatları, sostanları hariç tutun.
 • Tuz tüketimi günde 5 gram ile sınırlandırılmalıdır.
 • Günde en fazla 1,5 litre sıvı için.
 • Günde 5 - 6 kez küçük yemekler yiyin.

Kalp krizi geçiren aşırı kilolu bir kişinin günlük rasyonel örneklerini sunmak istiyoruz.

Kilo azaltma diyet

 • İlk kahvaltı. Yüz gram hafif yazlık peynir, bir fincan kahve süt ve şekersiz.
 • İkinci kahvaltı. Cole-lahana salatası (170 gr.) Ekşi krema, ilave tuz içermez.
 • Öğle yemeği. Vejetaryen lahana çorbası (200 ml), 90 g az yağlı haşlanmış et, 50 g yeşil bezelye, 100 g elma.
 • Abur cubur. Yüz gram süzme peynir ve 180 ml gül kalça çayı.
 • Akşam yemegi. Haşlanmış balık (100 g) ve sebze gübresi (125 g).
 • Yatmadan önce, yatmadan önce. Kefir (180 ml) ve 150 gr çavdar ekmeği.

Bunun bir gün için yaklaşık bir diyet olduğunu tekrarlamak istiyoruz. Bu diyet 1800 kalori içerir. Aşırı kilo sorunu olmayan hastalar için diyet belirgin şekilde genişler. Bu hastalara 2500 - 3000 kcal arasında bir kalori içeriği olan diyet reçete edilir. Hayvansal kökenli ve karbonhidratlı yağların kullanımı sınırlıdır. Ayrıca günde 4-5 öğün olmalı. Sadece elma (1.5 kg) veya taze salatalık (2 kg) yiyen yiyeceklerin sınırlı miktarda alınmasının günlerce geçirilmesi yararlı olur. "Serin et yiyiciler" için, 600 gr az yağlı etin yanı sıra bir sebze yemesine (taze lahana, yeşil bezelye) izin verilir.

Doktorlar bu tür hastalara alkol içirmeyi kesinlikle şiddetle tavsiye etmez - hatta en kaliteli alkol. Taşikardi ve istenmeyen bir iştah artışı yaratır. Füme mamülleri, kızartılmış, yağlı sosisleri ve tatlıları yemenin kesinlikle kabuledilmez.

İnfark ölüm cezası değildir. Bazı önerilere bağlı kalırsanız, normal fiziksel ve zihinsel durumunuzu geri yükleyebilir, çalışma kapasitenizi geri kazanabilir ve bir on yıldan fazla yaşayabilirsiniz.