NEVROZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Nevroz (ruhsal bir durum, ancak fiziksel bir bozukluk değil) bozuklukları tersine çevirici psikojenik bir grup için ortak bir addır. Kişisel yaşam sorunları, maddi zorluklar, çevreden insanlardan gelen psikolojik baskı, suçluluk karmaşıklığı ve yüksek kendikendine telkin - nevrozların gelişmesinin başlıca nedenleridir.

Nevroz nasıl görünür?

Nevrozun psikojenik niteliğine rağmen, böyle bir bozukluğun semptomları arasında zihinsel ve fiziksel belirtiler vardır.

Zihinsel belirtiler:

 • Hipersensepsibilite, hassasiyet ve suç duyarlılığı;
 • Anksiyete;
 • Ağlama;
 • Uyku bozuklukları (uykuya dalmak zordur, sabah hastanın iyi uyku çektiğini hissetmemesi);
 • Hafıza bozuklugu konsantre olma yeteneğinde bozulma.

Fiziksel belirtiler:

 • Artan yorgunluk;
 • Parlak ışık ve yüksek sese karşı yüksek hassasiyet;
 • Tansiyonun azaltılması veya arttırılması;
 • Bağırsak sorunları;
 • Terlemek;
 • Kalp çarpıntısı;
 • Cinsel güçte azalma.

Belirtiler ciddi negatif nitelik taşır ve eğer nevroza karşı mucadele edilmezse, şiddetlenmesine yol açabilir. Nevroz durumunda doktor psikoterapist danışmanlığına gitmenizi tavsiye eder - bu kesinlikle doğru bir karar, ancak bir dizi genel sağlık önlemi ile desteklenebilir. Ve nevroz durumunda, bu tedbirler sorunu tamamen ortadan kaldırmak için yeterli olabilir.

Evde nevrozu nasıl tedavi edebilirim?

Nevrozun nedeni her zaman psikolojik - ve nevrozun bağımsız tedavisinde ana görev olan - stresle ilişkili olduğu gerçeğinden dolayı - stres yükü en aza indirgemektir. Bu amaçla oldukça basit ama çok etkili teknikler kullanılmaktadır.

Normal dinlenme

Modern yaşamın hızlı ateş hızında birçok kişi bir kişinin iyi bir dinlenme için ortalama yedi ila dokuz saat uykuya ihtiyacı olduğunu unutur. Uykusuzluğun yanı sıra, nevrozların ortaya çıkmasına yol açan yüksek günlük stres ile birleşince: bir kişi aşırı işler, iyileşmesi için zamanı yoktur ve sonra daha fazla iş görür ...

Sonuç olarak kalıcı fiziksel stres birikir; yaşam kalitesi keskin bir şekilde azalır. Üstelik yeterince uyku çekmemekle birlikte, bir kişi iş yoğunluğunu kaybeder, günlük işlerde daha az başarılı olur - psiko-duygusal stres birikmeye başlar.

Kendi başına nevrozu tedavi etmek isterseniz, uyku-uyanma programınızı normalleştirmeniz gerekir. Bir uyku için en az 7-8 saat bekletin; bu amaçla yatmak ve aynı anda kalkmak gerekir. Bu sadece sizi bir nevrozdan kurtarmakla kalmaz aynı zamanda genel vücut sağlığı geliştirme yolunu açar.

Sağlıklı diyet

Nevrozların psikojenik doğası olmasına rağmen, kişinin ruh hali ve genel refahının objektif fizyolojik nedenlere çok fazla bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Aşağıdaki şeyler önemli değere sahiptir:

Folik asit. Serotonin üretimini, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasal madde sağlar. Muz, narenciye, lahana ve yeşillerde (kuzukulağı, marul, ıspanak, vb.) Bulunur;

B vitamini. Ayrıca serotonin üretimi için gereklidir. Buna ek olarak, B-grubu vitamin eksikliği nedeniyle, bir kişi sürekli yorgunluk ve halsizlik hissediyor ve endişe ifade ediyor - böyle ihlaller nevrozlara neden oluyor. Vitamin B, fermente süt ürünlerinde, tahıllarda, yeşil sebzelerde, tavuk etinde, fındıkta, yumurta;

Vitamin C. B grubundaki vitaminlerin asimile edilmesi için gereklidir; vücudu aşırı yüklerden korur ve nevroz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Narenciye, çilek ve sebzelerde bulunur.

Aynı saatlerde düzenli olarak yemek yemeyi deneyin. Bu durumda yararlı maddeler en iyi şekilde sindirilirler ve stres seviyeleri en düşük seviyededir. Ayrıca, herhangi bir teşvik ediciyi (örneğin, kahve reddetme) reddetmesi şiddetle tavsiye edilir; sürekli kullanılıyorsa, kolay bağımlılığa neden olur ve sinir sistemini duygusal olarak boşaltır. Kesinlikle alkol ve sigara alımını en aza indirgemek ve ideal bir senaryoda onları tamamen reddetmek gereklidir.

Fiziksel egzersizler

Sürekli atletik aşırı maruz kalma, nevrozun diğer bir yaygın nedenidir. Bununla mücadele etmek için olağan egzersizler ve eğitimler uygulanır:

 • Fitness;
 • Bisiklet sürmek;
 • Yüzme;
 • Koşu;
 • Dans;
 • Yoga.

Spor ve dans, günlük rutin sorunlardan, vücudun doldurulmasına, daha güçlü hissetmek için kapanmasına yardımcı olacaktır. Direkt olarak nevrozun nedenlerini etkilemezler, ancak genel durumu geliştirirler ve stresle baş etmeye yardımcı olurlar.

Nefes egzersizleri

Nevrozu kendi başınıza tedavi edebilmek için, doğru nefes almaya dikkat etmeniz gerekir. Solunum egzersizleri, kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, serebral kan temini sağlar ve sinir sistemini yerleştirecektir. Nefes alma üzerine odaklanarak zihinsel strese dikkat çekebilir ve endorfinin kan içine salınmasını sağlayabilirsiniz - hormon olumlu havayı etkiler.

Genel solunum egzersizleri kan oksijen satürasyonunu artırabilir. Karbonsuz bir etki için - CO2 seviyesini normalleştirmek için - Samozdrav solunum simülatörünü kullanabilirsiniz; solunum cimnastiği olabildiğince verimli ve rahat bir hale getirir.

Terapi Banyolori

Sıcak bir banyo, nevrozun bağımsız tedavisinde gerekli olan, fiziksel ve psiko-duygusal gerilimi rahatlatmaya, rahatlatmaya yardımcı olur. Etkisini arttırmak için papatya, çam iğneleri, lavanta veya biberiye suya eklenebilir. Bir kontrast duş da iyi bir etki sağlar: soğuk ve sıcak suyla karıştırmak.

Nevroz tedavisinde anahtar rol her zaman psikoemotional stresin giderilmesi ve uyku-uyanma programının normalleştirilmesidir. İstikrarlı ve uzun süreli uykunuzdan emin olun, aşırı duygusal uyuşmazlıklardan ve çatışmalardan kaçının, solunum jimnastiği yapın ve fiziksel egzersiz yapın. Çoğu durumda bu yeterli olacaktır.