DISPNE VAKASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Normal koşullar altında, nasıl nefes aldığımıza dikkat etmiyoruz. Fiziksel aktivite genelde olduğundan daha önemli hale gelirse, hücrelerin oksijen gereksinimi keskin bir şekilde artar. Dolayısıyla fizyolojik bir nefes darlığı var, çoğunlukla birkaç dakika sürüyor.

Nefes darlığı, basit eylemler veya hatta istirahat ediyorsanız, o zaman bu normun ötesinde bir şeydir. Burada kastedilen, patolojik bir nefes darlığı ya da kısa rüzgardır ve ev koşullarında tedavi etmek ya da böyle gelişmiş bir duruma getirmek mümkün değildir! Hastalığın ciddiyetle uzamasını riske ediyorsun!

Dispne genellikle miyokard besleme damarlarındaki basıncın artmasıyla ilişkilidir. Hastalık ilerledikçe daha belirgin dispneye dönüşür: Erken evrede sadece fiziksel aktivite durumunda ortaya çıkarsa, ihmal edilen vakalarda hasta dinlenme durumunda bile oksijen yetersizliği çeker.

ÖNEMLİ: Şiddetli kalp hastalıklarında, paroksismal noktürnüz dispnesi vardır - uyku hastası ani bir astım atağı geçirir. Böyle bir nefes darlığının ortaya çıkması akciğer sıvı tıkanıklığına yol açar.

Solunum yolu rahatsızlığı

Solunum sistemi hastalıkları söz konusu olduğunda, dispne genellikle kroniktir - hasta birkaç ay veya hatta yıllarca bundan muzdarip olabilir.

Genellikle nefes darlığı şu şekildedir: Kısa bir nefes aldıktan sonra, bir kişi büyük zorluklarla nefes alır - çoğu kez öksürük ile. Bir ataktan kurtulmak için genellikle bir inhalasyon cihazı kullanmanız gerekir (astım vakasında olduğu gibi).

Bununla birlikte, giderek artan dispne, akciğerlerde ortaya çıkan neoplazmların bir belirtisi olabilir. Tümör ne kadar artarsa, dispne daha güçlüdür. Ve tabi ki, dispne genellikle bulaşıcı hastalıklarda ortaya çıkar: pnömoni, akut bronşit. Ana patoloji iyileştikten sonra dispne de gitmiş olur.

ÖNEMLİ: Eğer dispne hızlı bir şekilde ortaya çıkarsa, hızlı bir şekilde yoğunlaşır ve hastanın göğsünde kabarcıklanma olur, acil durum çağrısı budur! Muhtemelen toksik bir ödem başlamıştır - bu, sağlık hizmetlerinin derhal teslim edilmesini gerektiren bir durumdur.

Sinir sistemi bozukluklari

Nörololoji ve psikiyatri hastalarının % 75'inde az ya da çok dispneye rastlanmaktadır. Bu tip hastalarda sıkça görülen nefes darlığı şikâyetini ölüm kaygısı hisleri takip eder. Bu tip hastaların yasadığı dispne genellikle hastalık hastası eğilimli insanlar ortaya çıkarır. Psikojenik nefes darlığı ile diğer nefes darlığı türleri arasındaki spesifik fark, «gürültülü» olmasıdır: hastalar iniltili, sık sık ve yüksek sesle nefes alıp, dikkat çekmek istemektedirler.

Çok sık nefes darlığı aşağıdaki endokrin hastalıklarla birlikte görülür.

Tirotoksikoz. Hızlandırılmış metabolizma, hastanın vücudunun çok fazla oksijene, dolayısıyla nefes darlığına başlamasına neden olur;

Şeker hastalığı. Bu patoloji ilerleyerek kan damarlarını etkiliyor ve vücuttaki dokuların oksijen sıkıntısı çekmesine neden oluyor.

Obezite. Solunumun gelişimine yol açan kalp, akciğerler ve solunum kas fonksiyonlarını ciddi şekilde karmaşıklaştırır.

Nefes darlığı ile nasıl başa çıkabilirsiniz?

Her şeyden önce, bir doktor görmenizi şiddetle öneririz! Yukarıdaki tariflerden de anlaşılacağı üzere, birçok durumda nefes darlığı, birçok hayat için yakın bir tehdit oluşturan büyük hastalıkların bir tezahürüdür. Risk almayın ve tıbbi yârdim istemekten rahatsızlık duymayın: Sadece doktor nefes darlığının nedenini belirleyebilir.

Eğer muayeneyi tamamladıysanız, sağlığınıza bir tehdit olmadığına ikna oldunuz ve şimdi sadece nefes darlığından kurtulmak istiyorsanız, bu bozukluğa karşı mücadele etmek için size aşağıdaki yolları önerebiliriz:

Sigara bırakma. Belki de en önemli tavsiyedir: Sigara içiyorsanız, sigaradan uzak durursanız, nefes darlığı en aza inecek veya tamamen ortadan kalkacaktır.

Fiziksel aktivite. Düzenli egzersizler (spor faaliyetleri, spor, temiz hava ve egzersiz) solunum organları da dâhil olmak üzere tüm vücut sistemlerinin düzenlenmesine izin verir. Genellikle nefes darlığı düşük tonicity ile ilişkilidir - ne yazık ki, yerleşik yaşam biçiminde doğal bir durumdur;

Kocakarı ilaçları. Herhangi bir infüzyonu kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Nefes egzersizleri. Nefes egzersizlerinin performansı nefes normalizasyonu (gece uykusu solunumu dâhil) için mükemmel bir şekilde uygundur. Herhangi bir nefes egzersizi yapabilirsiniz, ancak en iyi sonuçlar, özel bir simülatör kullanarak elde edilmiştir - örneğin, «Samozdrav» eğitim cihazı, nefes darlığı ile gerçekten hızlı bir şekilde başa çıkmanızı sağlar.

Nefes darlığı sorununuz varsa:

  • Bir doktora danışın ve böyle bir durumun ortaya çıkışının nedeninin ne olduğunu öğrenin;
  • Yaşam tarzınızı değiştirin, kilo verin ve spor faaliyetlerine katılın;
  • Solunum egzersizleri günde iki veya üç defa yapılır.

Ciddi patolojiye bağlı olmayan nefes darlığından kurtulmak için bu önlemleri denemek yeterli olacaktır.