HAFIZA ZAYIFLAMASININ ÖNÜNE NASIL GEÇİLİR?

Neredeyse her kişi hafıza zayıflığı problemiyle karşı karşıyadır. Çoğu zaman bu durum olgun bir yaşta (40-45 yaşın üstünde) oluşur ve sorun tezahürünün derecesi farklı olabilir.

Birçok kişi bunu vücudun yaşla ilişkili değişikliklerle ilişkili doğal bir yaşlanma görünümü olarak görür ve bu konuya dikkat etmez. Çoğu durumda bu doğrudur, ancak bazen hafıza zayıflığı dış veya iç sorunlarla ilişkilendirilir.

Zamanında çözülmezlerse durum daha da kötüye gidebilir ve onarılamaz sonuçlar doğurabilir. Bugün size hafızanın neden kötüleştiğini ve bu süreci nasıl yavaşlatacağını veya önleyebileceğini anlatacağız.

Hafıza bozulması neden görünür?

Tıpta, hafıza bozukluğunun birçok nedeni vardır. Risk faktörlerine bağlı olarak birkaç gruba ayrılırlar.

  • Bebek hastalıkları - en sıklıkla bunlar vuruşlar, yaralanmalar, tümörler, menenjit, ensefalit, Alzheimer hastalığıdır;
  • Dış etkenler stres, uyku eksikliği, psikolojik ve fiziksel aşırılıklar, beyni olumsuz etkilemek;
  • Diğer organ ve sistem hastalıkları - diyabet, tiroid bezi, böbrekler, karaciğer hastalıkları;
  • Gıda beslenmesi - vitamin eksikliği, vücutta mineraller;
  • Đntoksikasyon - alkol bağımlılığı, sigara, bazı ilaçları alma;
  • Aygıt değişiklikleri - kademeli serebral sirkülasyon bozuklukları ve damarlarda aterosklerotik değişiklikler (kabuklanma ve kolesterol plakalarının görünümü) nedeniyle ortaya çıkarlar.

Çoğu zaman kişi yaş faktörü ile karşı karşıyadır. 45 yıl sonra serebral damarlar (vücudun tümünde olduğu gibi) tonlarını, elastikiyetlerini kaybederler ve kolesterol plakaları oluşturmaya başlarlar

Hafıza zayıflığını nasıl durdurabilirim?

Herhangi bir işlem yapmaz ve problemi görmezden gelirseniz, durum felaket derecesine kadar yükselir. Vaktinde alınan tedbirler, ilerlemesini engeller veya olumsuz süreçleri önemli ölçüde yavaşlatır. Hafıza zayıflığını nasıl önleyebilirim?

İlaca bağlı yöntemler

Modern tıp, hafızayı iyileştirmek için birçok ilaç sunar. Her birinin yönetimi hekimle birlikte koordine edilmelidir ve bağımsız olarak seçilmemelidir.

Pek çok ilaç beyin fonksiyonunu iyileştiren maddeler içerir: vitaminler B, C ve E, yağ asitleri Omega-3, lesitin, folik asit. Ayrıca, bileşim, alıç özütü, hipericum özütü ve ginseng özünü içerebilir.

Yaşlı insanlar, glikoz alımını iyileştiren, vücudun metabolik süreçlerini aktive eden beyin oksijen arzını yoğunlaştıran ilaçlar ile reçete edilir. Ana hedefi, serebral dokuların kan dolaşımını mümkün olduğunca eski durumuna getirmek ve böylece hücreleri işlevsel hale getirmek ve nekrozlarını yavaşlatmaktır.

Hafıza bozukluğu çeşitli hastalıklardan kaynaklanıyorsa kapsamlı bir tanı yapılmalı ve hasta uygun uzman tarafından tedavi edilmelidir.

Bellek iyileştirme egzersizleri

Özel eğitimlerle sorun geliştirme yavaşlatılabilir. Temel olarak, belirli miktarda bilgiyi ezberlemeyi amaçlıyorlar. Örneğin, 50 yaşın üzerindeki insanların yabancı bir dil öğrenmeye başlamaları önerilir. Bellek tutma için özel programlar vardır; ve bu konuda birçok kitap yayınlandı.

Fakat bu yöntemler ne yazık ki vücut damarlarındaki fizyolojik değişiklikleri durduramaz. Elbette, önleme olarak kullanılabilirler, ancak sorunu esaslı biçimde çözmeyeceklerdir

Solunum egzersizleri veya nefes simülatörü egzersizleri

Daha önceki makalelerde, çeşitli nefes jimnastiği türlerinin ve egzersizlerinin bir solunum simülatörü üzerindeki olumlu etkilerine dikkatini çekmiştik.

Beyin kan dolaşımını iyileştirmeyi ve zayıf hafıza problemini çözmeyi amaçlıyorsanız, solunum jimnastiği etkili çare olabilir. Yaşa bağlı değişikliklerin ve ciddi hastalıkların olumsuz sonuçlarını önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda hafızayı eski haline getirir ve iyileştirir. Solunum tekniklerinin olanaklarının sınırsız olduğunu anlamak gerekir. Patoloji nedenine bağlı olarak, etki farklı olabilir.

Dolayısıyla, hafıza zayıflığı kan dolaşımının yetersiz olması ile bağlantılıysa, hafıza tamamen yenilenir. Skleroz gibi ciddi hastalıklarda maalesef bu mümkün değildir: bellekte daha fazla bozulmayı önleyebilir veya yavaşlatabilirsiniz.

Felç durumunda, çok sayıda nöron ölür ve onarılamaz. Bununla birlikte, komplikasyonların ve tekrarlanan inmenin gelişimini önlemek oldukça mümkündür.

Hastanın durumuna bağlı olarak standart solunum egzersizleri veya nefes egzersiz cihazı kullanarak uygulama yapmak mümkündür. Sonuç yaklaşık olarak aynı olacaktır: dolaşım sisteminde, küçük damarlar seviyesinde dolaşım da dahil olmak üzere kan dolaşımı harekete geçirilir; oksijen beynin tüm bölümlerine daha iyi verilecek, doğal olarak işlev gören hücrelerin geri yüklenmesi.

The breathing simulator trainings are more suitable for people who have had severe illnesses, because they do not require enough serious physical and psychological efforts.

Solunum simülatörü eğitimleri, ağır fiziksel ve psikolojik çabalara yeterince ihtiyaç duymadığı için ciddi hastalıkları olan insanlar için daha uygundur. Hafıza bozukluğunu önlemek, kısmen geri yüklemek ve beyin dokularının patolojik süreçlerini yavaşlatmak mümkündür. Bir yöntem seçerken, doktorunuza danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz - tedaviniz olabildiğince etkili olacaktır.