EVDE MİGREN TEDAVİSİ

Birisi için «migren» gizemli ve anlamsız bir kelimedir. Ve birileri için oldukça gerçek bir düşman, kim sıkıntı çekmeye zorlar ve her zamanki ruttan atlar. Acımasızca planlarınızı yener, yaşamınızdan iki, üç veya dört gün üst üste geçer.

Sürekli stresler arasındaki çılgın ritmiyle, modern gerçekliğin gerçek bir belasıdır. Diğer hastalıkların yanı sıra, migrene yakalanma, daha sonra ağrı çeken, onunla savaşmaktan daha kolaydır. Migrenin iyileştirilemediği söyleniyor ancak buna "katılmiyorum" bu mümkündür.

Migrenle savaşmak. Nereden başlayalım?

Migren, paroksismal ağrı, bitkisel hastalıklar ve geçici nörolojik belirtiler eşlik eden tek taraflı baş ağrısıdır.

Bu belirtilerin ortaya çıkmasında yapılması gereken ilk şey, migren nedenselliğini analiz etmektir. Kayıt tutun, bu saldırının görünümünün kalıplarını belirlemenize yardımcı olur. Her insan kendi kalıplarına sahip olabilir, ancak genel "kurallar" vardır, örneğin: stres, ağır fiziksel aktivite, sigara, uyku bozukluğu.

Bireysel «risk faktörleri» güçlü gürültü, temiz hava yoksunluğu, alkol, güneşe uzun süre maruz kalma veya hipotermi ve uykusuzluk. TV ekranı titrek olsa bile bir kişinin migrene neden olabilir.

Migren geçiren insanlar aşırı hissetme ve stresli durumlardan kaçınmalıdır. Bu bağlamda, otojen eğitimler ve yoga çok sağlıklıdır. Sinyal belirtisi sıklıkla boyundaki gergin ağrıdır. Yoga sakinleşir, stres, boyun ve omuzdaki gerginliği hafifletir ve acıyı keser.

Belirgin ataklarin ortaya çikmaya basladigi anda, özel solunum tekniğini kullanın: Mümkün olduğunca derin nefes alıp ağzından dudakları takip ederek nefesinizi verin. Baldır kaslarına hardal plaster uygulamak ve bacaklarının plantar kısmının kendi kendine masaj yapmak mümkündür. Bu acupressure (acupressure masaj bir tür) bir unsur olarak hareket etmelidir.

Migreni geliştirme kalıplarını inceledikten sonra, sinsi hastalığa karşı savaşmak ve saldırılarını önlemek için en etkili yöntemleri bulabilirsiniz. Ve en önemlisi, "provakatif eylemleri" vücudunuzdan ve alışkanlıklarınızdan sınırlamalısınız.

Kahve içmeyi sınırla

Günde üç fincan kahve içerseniz, migren atağına neden olabilir, çünkü büyük miktarda kafein beyin vazokonstriksiyonuna neden olur. Kahve yerine bir seçenek olarak, kafeinsiz kahveyi içebilir veya çikolata yiyebilirsiniz - sizin için daha güvenli olacaktır.

Serotonin seviyesini yükseltin

Araştırmalara göre, migren ataklarına yatkın olanların serotonin seviyesi düşük. Yükseltmek için, yumurta, tavuk, hindi eti, süt ürünleri, fasulye, hurma, muz, pirinç, yulaf ve fındık gibi protein açısından zengin gıdalar tüketin.

Daha fazla su iç

Beyni çevreleyen dokular ağırlıklı olarak sudan oluşur. Dehidrasyon durumunda, coarctate olurlar ve ağrıya neden olurlar. Bu nedenle, günde 1-2 litre su içmek için gerekli vücutta su dengesinin korunması gereklidir.

Düzenli beslenin

Bir migren krizi, glikozun kana salınması ve kan basıncının artması nedeniyle olabilir.

Aç olduğunuz için kan şekeri seviyesi keskin düştüğünde, vücutta glikoz salınımı olur. Yemek sık sık alın, dört saatte bir aperitif alınması istenir. Diyetinize daha fazla meyve, sebze, peynir, az yağlı vücut yoğurtları ekleyin. Ancak un ve tatlıları sınırlamalısın.

Zencefil çiğneyin

Bu kök, beyindeki kan damarlarının iltihaplanmasına ve migrene neden olan prostaglandin etkisini bloke eder. Buna ek olarak, zencefil genellikle bir migren atağına eşlik eden mide bulantısını hafifletebilir.

Vitamin almak

Bilim adamları, B vitamininin migren krizini hafifletebildiğini kanıtladı. Bir folik asit (2 μg), B6 vitamini (25 mg) ve B12 (400 μg) - saldırı sıklığını azaltabilir ve ağrı şiddetini hafifletebilir.

Vücut magnezyum ile doyurulur

Vücut yeterince magnezyum almazsa beyindeki kan akışı azalır ve kan şekeri seviyesi de azalır. Migren "saldırıyı" bir sebep olarak kullanır. Domates posası, fındık, tohum, yapraklı sebze, kepekli tahıl, patates, yulaf, bezelye ve fasulye yerseniz vücudu magnezyumla doyurmak mümkün olacaktır.

Ve saldırı acımasızca sizi geçtiyse - devam edin!

Migren atağını nasıl hafifletirsiniz?

Migren ağrı kesiciler size yardım ederse, saldırıyı en başında almak hapı. Migren ataklarını kaldıran ilaçların etki biçimi karmaşıktır. Spiral hareket tarzı gibi "rüzgarın etrafında dönük" acı ne kadar uzun olursa o kadar uzun süre "dönüş" mekanizması da çalışacaktır.

Bugün eski sınıflarda migren baş ağrısı uyuşturucularının olduğu söylenebilir, ancak zayıf çekmeler var. İlk olan budur. İkincisi, her birinin vücut tepkisi tamamen bireydir. Bir kişiye yardım eden şey, başka bir kişinin atak yaptığı saldırıda kesinlikle yararsız olabilir. Üçüncüsü ise, tüm kimyasal müstahzarların büyük bir yan etki listesi (böbrekler, gastrointestinal sistem, karaciğer, vb.) Etkisi vardır. Saldırılarınız sık sık gerçekleşirse, midede ya da böbreklerde migren ve ağrı arasında yakında seçim yapmak zorunda kalacaksınız.

Migrenle mücadele için çözüm bireysel olmalıdır ve ilk bakışta en beklenmedik olabilir. Örneğin, saldırı sırasında saçınızı yıkamanız gerekir. Tuhaf geliyor, fakat saç dökülmesi sırasında oldukça sıcak su ile kan damarları genişlemiş olur, bu da kan akışını kolaylaştırır ve saldırıyı durdurmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, aynı zamanda ağrıyı hafifleten kafa masajı da küçüktür.

Sıcak bir şeyle alâkalı başka bir tarifi: Saldırı sırasında ısınmış sıkığı boynuna koyun. «Rulo» şekli elde etmek için orta boy havlu havluyu düz olarak katlayın.

Çok sıcak suya batırın, sonra suyunu çıkarın ve hemen iki plastik torbaya koyun (böylece nem yastığa ağlamayın). Arkanıza yaslayın, boynunuzun altına sıcak bir rulo koyun, sakinleşin ve uykuya dalmaya çalışın. Servikal damar spazmının yanı sıra baş ağrısı da kaybolacak. Ancak böyle bir tarifi doktorla görüşmek daha iyidir, bazı kontrendikasyonları olabilir.

Her zamanki masajı migren için bir ilaç olarak kullanmaya karar verirseniz başınızı alından başınızın arkasına doğru okşayarak başlayın. Sonra - üstten kulağa yap. Ardından başın üstünden baş ağrısına doğru okşayarak boynuna gidin. Derin şekilde masaj yapılmalıdır. Böyle bir masaj, boyun kaslarındaki gerginliği gidermeye ve yerel kan dolaşımını harekete geçirmeye yardımcı olacaktır.

Saldırı durumunda, alın, tapınaklar ve bir ense alanına sıkı baş giyinmek de mümkündür (soğuk bir sıkıştırma ile kullanmak mümkündür). Her zamanki çocuk eşarpı bu amaç için faydalı olacaktır. Hastalar, tapınaklara limon dilimleri koymalı ve sıcak bir içecek yudumlamalıydı. Migren durumunda Kafkasya'da günde birkaç kez çay yerine bir içki içmek yaygın bir uygulamadır.

Kocakarı ilaçları

Geleneksel tıp aynı zamanda migren tedavisinin meyve suyu ile yapılmasını önermektedir. Migren ataklarından kurtulmak veya en azından onları rahatlatmak için, meyve suları ile her üç ayda bir 10 gün süreyle tedavi yapmak gereklidir.

İçeceği aşağıdaki oranlarda hazırlayın: salatalık suyunun üçü, havuç suyunun iki porsiyonu, kereviz otu ve kırmızı pancarın bir parçası. Günde üç kez bir fincan iç. Suları buzdolabında ayrı olarak tutun.

Bir tane daha tarifi: kereviz (iki kısım), havuç (iki kısım), patates (bir kısım) ve pancar (bir bölüm). Meyveler vücudu metabolik atıklardan arındırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve tonunu yükseltir.

Migrenle mücadelede aromaterapi

Bir migren atağından kurtulmak için aromaterapi kullanabilirsiniz. Mercankösk, çam, limon, nane lavanta yağları vücuda bir yatıştırıcı ve analjezik etki gösterecektir. Banyoda aroma lambalarında kullanılabilirler veya damlacıklarını elinizin topuğuna yayabilir ve buharları yavaşça solunabilirler.

Migreni önleyici önlemler olarak fitoterapi

Atak sırasında bitki çayları yardımcı olmaz, ancak alım etkisiyle önleyici olarak kullanılabilir. Anestetik, antispazmodik, sedatif ve canlandirici, iyilestirici özelliklere sahip olan bitki türlerine ihtiyacımız var.

Nefes egzersizleri

Solunum egzersizleri ve solunum simülatörü eğitimleri migrenle mücadelede de yardımcı olur. Eğitimleri öncelikle kanın oksijen ile doyurulması ve kan dolaşımını artırması hedefleniyor. Bu nedenle serebral damarlarda bir spazm giderilir ve baş ağrısı giderek kaybolur.

Düzenli eğitimler yeni migren ataklarının ortaya çıkmasını önler ve vücudun bir bütün olarak gelişmesini teşvik eder. 3-4 ay süren Samozdrav solunum simülatörü eğitimlerinden sonra migrenin sizi daha az rahatsız ettiğini ve yarım yılda (tedaviye kapsamlı bir yaklaşımla) sizi rahatsız ettiğini fark edeceksiniz;

Yukarıdaki tüm tarifler her derde deva değildir. Vücudun onlara verdiği cevap kesinlikle bireyseldir. Birine yardımcı olabilirler ve baş ağrısını bir kez ve herkes için rahatlatabilirler, fakat bir başkası için baş ağrısını hafifletebilirler - hiç yardım etmezler.

Bu nedenle, uzmanlara danışmaya çalışmak önemlidir, çünkü migren sadece esas değil, daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda, ortaya çikan sonucla degil sebepleri ile mücadele edilmelidir.