ORGANİZMALAR İÇİN KARBON DİOKSİT'İN FAYDASI

Çoğu kişi, karbondioksitin zararlı olduğunu düşünüyor. Hiç şaşırtıcı olmamalı, çünkü okulumuzda, CO2 negatif özellikleri hakkında biyoloji ve kimya dersleri verildi. Karbon dioksiti yalnızca zararlı bir madde olarak sunarak, öğretmenler genellikle vücudumuzdaki olumlu rolü hakkında sessiz kaldılar.

Bu arada rolu oldukça büyüktur, çünkü karbon dioksit veya karbonik asit gazı nefes alma sürecinde önemli bir oyuncu. Karbondioksit vücudumuzu nasıl etkiliyor ve bizim için nasıl faydalı olabilir?

Nefes aldığımızda ciğerlerimiz oksijenle doldururken vücudun alt kısmında - alveollerde - karbondioksit oluşur. Şu anda bir değiş tokuş var: kana oksijen aktarımı ve karbon dioksitin vucuttan atilmasi. Ve sonra nefes alıyoruz.

Dakikada yaklaşık 15-20 kez tekrarlanan solunum organizmanın tüm hayati aktivitelerini başlatır ve oluşan karbon dioksit birçok hayati fonksiyonları derhal etkiler. Karbon dioksit insanlar için neden bu kadar faydalıdır?

CO2, sinir hücrelerinin uyarılabilirliğini düzenlerken, hücre zarlarının geçirgenliğini ve enzim aktivitelerini etkiler. Ayni zamanda hormon üretiminin yoğunluğunu ve etkinlik seviyesini dengeler ve proteinin kalsiyum ve demir iyonlarına bağlanma sürecine katılır.

In addition, carbon dioxide is the metabolic-waste product. Exhaling, we remove the unnecessary components that arise during the metabolism, and that’s why we clean our body. The metabolic process is continuous; therefore, we need to permanently remove the metabolic-waste products.

Vücutta sadece varlığı değil, aynı zamanda CO2 miktarı da önemlidir. Konsantrasyonun normal seviyesi% 6-6.5'dir. Bu m miktar Vücudun tüm «mekanizmalarının» doğru bir şekilde çalısabilmesi ve kendinizi iyi hissedebilmeniz icin yeterlidir.

Vücuttaki karbondioksit eksikliği veya fazlası, iki duruma yol açar: hipokapni ve hiperkapni.

Hipokapni kandaki karbon dioksit eksikliğidir. Vücut çok fazla karbondioksit ürettiğinde derin, acele solunumla oluşur. Örneğin, yoğun spor faaliyetleri sonucunda ortaya çıkar. Hipokapni bayılmaya veya bilinç kaybına neden olabilir.

Hiperkapni kanda karbondioksitin fazla olmasıdır. Havalandirmasi kotu olan odalarda ortaya çıkar. Odadaki CO2 konsantrasyonu normal oranını aşarsa vücut seviyesi de yükselir.

Bundan dolayı baş ağrısı meydana gelebilir; bulantı ve uyuşukluk görünebilir. Özellikle kışın ofis calisanlarinda, postane veya klinik gibi uzun kuyruklarin oldugu durumlarda ortaya cikar.

Karbondioksit fazlası, aşırı durumlarda, örneğin su altındaki nefes tutma durumunda ortaya çıkabilir.

Hiperkapni etkileri ve bununla başa çıkma yolları hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki makalelerden birinde bulunabilir. Bugün dikkatimizi hipokapniye ve tedavisine yöneleceğiz.

Yukarıda belirtildiği gibi, karbon dioksit vücudumuzdaki birçok işlemi etkiler, bu nedenle seviyesinin normal sınırlar içinde tutulması önemlidir. Ve solunum jimnastiği türlerinden birisi, CO2 konsantrasyonunu normal orana getirmeye yardımcı olacaktır.

Fakat bu tür cümleler, özellikle belirli bir sorunu çözmek veya belli bir hastalığı atmak isteyince çok ikna edici görünmemektedir. Bazı durumlarda karbondioksit ve nefes egzersizlerinin nasıl yardımcı olabileceğini görelim.

Simülatör eğitimi sırasında veya standart solunum egzersizleri esnasında insan kanının karbondioksit ile doyurulduğunu, tüm organların kan dolaşımının geliştirildiğini söyleyerek başlayacağız.

Vücut, içeriden iyileşmeye başlar, farklı organ grupları üzerinde farklı bir etkiye sahiptir. Örneğin, kan tedarikinin iyileştirilmesi ve CO2 seviyesinin arttırılması gastrointestinal yol düz kas tonlarının normalleştirilmesine yol açar. Bağırsak aktivitesini olumlu yönde etkiler, temel işlevlerini yerine getirir ve gastrointestinal sistemin çeşitli hastalıklarıyla mücadelede yardımcı olur.

Karbondioksit, sinir hücrelerinin eksitabilitesini normalleştiren membranlar geçirgenliği üzerinde pozitif bir etkiye sahiptir. Strese direnmenize, sinirsel aşırı alımlamanıza engel olmanıza ve sonuç olarak uykusuzluk ve migrenden kurtulmanıza yardımcı olur.

CO2 ayrıca alerjilere de yardımcı olur: Karbondioksit, hücreleri dolduran sitoplazmanın kıvrılmasını azaltır. Metabolizmayı olumlu şekilde etkiler ve vücudun savunma sistemlerinin aktivitesini arttırır.

Viral hastalıklarla mücadelede koruyucu sistemler de etkindir. Düzenli solunum egzersizleri, doku bağışıklığı gelişmesinden dolayı ARVI ve ARD'yi önlemeye yardımcı olur.

Karbondioksit, bronşit ve astım durumunda yardımcı olur: gemi tıkanıklığını azaltır; bu, bronş balgamından ve mukustan kurtulmanıza izin verir; ve bu nedenle bu hastalıktan kurtulmak.

Damar lümeninin normalleşmesi nedeniyle, hipotansiyonu olan hastalar da iyi durumda. Solunum jimnastiği uygulamaları, yavaş yavaş düşük tansiyonla baş etmelerine yardımcı olur.

Karbondioksit seviyesinin normalleştirilmesi ile vücudumuzda ortaya çıkan olumlu değişikliklere rağmen, bu evrensel bir her derde deva değildir. Bu, solunum egzersizleri yaparak vücudunuza sağladığınız her şeye kesin yardım eder.

Birkaç aylık eğitim süresince, vücudumuz mutlulukla sağolun size teşekkür edecektir. Antrenmana başlamadan önce lütfen vücuttaki CO2 seviyesini kontrol edin ve nefes egzersizlerinizin veya Samozdrav simülatörünün sizin durumunuzda yardımcı olacağından emin olun.